Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ
Γιάννης Βαρότσης

Η ΜΕΓΑΛΗ ΣΤΙΓΜΗ
ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΩΝ 2008-2009

Κυπελλούχος Ερασιτεχνών Ελλάδος αναδείχθηκε η Βολίδα Γαρούνας από την όμορφη Κέρκυρα, η οποία στον τελικό που ολοκληρώθηκε στο γήπεδο του Μεσολογγίου, επκράτησε μετά από ένα παιχνίδι "θρίλερ" με 4-3 του Ασπρόπυργου. Οι κερκυραίοι ήταν ανώτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, όμως σημειώσαν το νικητήριο γκολ στο τελευταίο λεπτό της συνάντησης.
Μόλις στο 1ο λεπτό του παιχνιδιού ο Σπ. Σπίνουλας με σουτ "άνοιξε" το σκορ για τη Βολίδα (1-0), για να ισοφαρίσει ο Φώσκολος με κεφαλιά στο 26΄ (1-1). Οι κερκυραίοι πήραν ξανά το προβάδισμα λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου (45΄) με σουτ του Πελαή (2-1), ενώ με εντυπωσιακό σουτ του Πετρόγιαννη μετά από σέντρα του Μπολάνου, η Βολίδα πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων (3-1).

Ο Ασπρόπυργος δεν είχε πει την τελευταία... του λέξη και με γκολ των Φώσκολου στο 55΄ με προβολή και Προβίδα στο 87΄ με πλασέ έφερε το ματς στα ίσα (3-3), αφήνοντας... να εννοηθεί πως το ματς θα πάει στην παράταση.
Όμως ο Σταμ. Σπίνουλας είχε διαφορετική άποψη και με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 89ο λεπτό (ανατροπή Σπ. Σπίνουλα), διαμόρφωσε το τελικό 4-3 "χαρίζοντας" το κύπελλο στην ομάδα του.
Στο 90΄+4΄ αποβλήθηκε ο Μποταΐτης του Ασπρόπυργου, με δεύτερη κίτρινη.
Άριστη η διαιτησία του Στυλιαρά (Κωσταράς και Ασημάκης), από την Αιτ/νία.
ΒΟΛΙΔΑ ΓΑΡΟΥΝΑΣ: Αβραμιώτης, Σκολαρίκης Κ., Νικολόπουλος (69΄ Μεσημέρης), Πετρόγιαννης, Σπίνουλας Σταμ., Δούσης, Σκολαρίκης Γ., Μαθιουδάκης (53΄ Ευθυμίου), Σπίνουλας Σπ., Μπλάνος (77΄ Σκολαρίκης Π.), Πελαής
ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟΣ: Μαρουλής, Παπάς (41΄ Μυλωνάς), Κούλε, Καραπαναγιώτης (50΄ Προβίδας), Κριαράς, Μποταΐτης, Καλογρίδης (43΄ Ξύδης), Δημάκης, Φώσκολος, Σαββίδης, Νταλαμπέκας